02 feb ZIMNÉ BUNDY
S príchodom krátkych studených dní je prirodzené, že naše tenké svetre, či mikiny vystriedajú hrubšie bundy a kabáty. Zimné bundy sú povinnou výbavou snáď každého, kto sa chce udržať aj v nepriaznivom počasí v teple. Nie je však bunda, ako bunda. Dámske a pánske kúsky si môžeme vybrať podľa svojich vlastných nárokov podľa vkusu. Našťastie, dnešná doba ponúka skutočne pestrý výber strihov, materiálov, farieb a aj funkčnosti bundy. Aj vďaka tomu už dámske a pánske zimné bundy neplnia len funkciu zahriatia pred zimou, ale vyjadrujú štýl každého z nás.
Odkiaľ sa vzali?
Ak sa pozrieme do histórie, na začiatku 2Oteho storočia, by sme zimné bundy hľadali márne. Až po roku 1922 prišiel s myšlienkou bundy, ktorá je vypchatá perím George Finch. Vznik takýchto búnd bol nutný rastúcimi nárokmi rozmáhajúceho sa horolezectva. Až v 50tych rokoch, keď začal známy horolezec Lionel Terrae spolupracovať s módnou značkou Moncler, ktorá navrhovala oblečenie, vrátane teplých, zimných búnd. V tomto čase začali byť takéto hrejivé bundy populárne nie len medzi horolezcami, ale aj lyžiarmi. Netrvalo dlho a trendu sa chytili rôzny módny návrhári, ktorí spravili zo zimných búnd športovcov, oblečenie pre každého. S vysokým dopytom, sa zimné bundy stávali populárne medzi ľuďmi a ich funkcia sa pomaly menila. Už sa netýkala len športu, ale hlavne zrkadlia image každého človeka. Návrhári začala používať rôzne materiály, syntetické materiály v kombinácií s prírodnými prvkami, ako napríklad kožušinou, či kožou.
Typy zimných búnd
V dnešných časoch na prvý pohľad rozlišujeme zimnú bundu a zimný kabát. Ako automaticky predpokladáme, že bunda spĺňa športovú funkciu a kabát sa hodí len pre milovníkov elegancie. Je to však úplne inak. Momentálne dámske a pánske zimné bundy ponúkajú niekoľko strihov, ktoré, pri správnej kombinácií môžeme využívať aj do spoločnosti, do práce, či len tak, na prechádzky do mesta.
Ako si však vybrať?
Zamerajte sa na:
Materiál
Ideálnym materiálom, z ktorého by mala byť bunda, je 100% nylon, či polyester. Tieto materiály nás vedia účinne ochrániť aj pred vodou, ktorá ostával na odeve po rozpustený snehu. Ak je vnútro bundy vystlané napríklad kožušinou, či perím, máte istotu, že si vybrali kúsok, ktorý zahreje a ochráni pred mrazom. Čo sa týka kabátov, riaďme sa pravidlom, že pri kvalitných kabátoch musí prevládať prírodné vlákno nad umelým. Ideálny materiál je vlna, kašmír, polyamid. Medzi vlnené tkaniny môžeme zaradiť flauš, velúr, buklé, loden či tvíd. Ak uvidíte v materiáloch aj kašmír, je to dobré znamenie. Uberá kabátu na váhe, ale pridáva na hrejivosti. Okrem materiálu si však kabát poriadne prehmatajte. Látka musí byť hebká, inak sa budete v tvrdom a škriabajúcom kabáte cítiť nepríjemne.
Strih
Vo všeobecnosti platí, že musíme vyberať kúsok, ktorý sa nám páči a zároveň dobre sadne na našej postave. Pri výbere zimnej bundy zahoďme ego a radšej siahnime po trochu väčšej veľkosti. Je pravdepodobné, že pod bundou budete nosiť hrubší sveter. Nezabudnite sa pri skúšaní v bunde trochu hýbať, aby ste sa uistili, že vás neobmedzuje pohybe. Rovnako ako pri bundách, aj pri kabátoch sa musíme odraziť od typu našej postavy. Máme na výber kabáty rovných strihov, s výraznými goliermi, s opaskami zvýrazňujúcimi pás, strihy, ktoré zvýrazňujú ramená.
Vzhľad
Ak premýšľame nad farbou, treba vziať do úvahy, že zimná bunda, či kabát sa stane vašim každodenným odevom počas niekoľkých mesiacov. Vyberme preto radšej neutrálnu farbu, ktorú nebudete mať problém kombinovať s ostatným oblečením a doplnkami. Najčastejšie sa používajú farby ako béžová, čierna, sivá. ALE! Ak sa vám hodí do šatníka napríklad aj žiarivá červená, určite siahnite po bunde takejto farby.
Turistická zimná bunda
Ak vyberáme bundu na turistiku a do hôr, musíme mať zvýšené nároky a zamerať sa nielen na výzor bundy, ale aj na jej funkčné vlastnosti.
Zamerajte sa hlavne na:
- nepremokavosť (udáva ho vodný stĺpec, ktorý vyjadruje schopnosť materiálu odolávať tlaku vody)
- priedušnosť (pomáha predchádzať prílišnému poteniu pri fyzickej námahe)
- odolnosť voči vetru (vietor pocitovo znižuje teplotu, odolnosť voči vetru nám pomáha ostať v teple)
- tepelný odpor materiálu (schopnosť materiálu udržať a neprepustiť nami produkované teplo von)
Vybrať strih dámskej bundy, či kabátu tak, aby lichotil postave nie je pri dnešnej širokej ponuke vôbec zložité.
Plnšie krivky
Postavám plnších tvarov pristane kabát rovného strihu, ideálne s opaskom okolo pása. Vďaka opasku viete vyčarovať pás aj na vrstvách hrubého zimného oblečenia. Siahnite radšej po jednoduchom vzhľade. Rozhodne sa vyhnite vypchatým ramenám, bohatým golierom či guľatým strihom, ktoré sú dnes v móde.
Chudá postava
Zázraky dokážu kabáty, ktoré sa smerom na dol rozširujú. Netreba sa báť bohatého zdobenia, povolené je takmer všetko, kožušiny, chlopne a rôzne výrazné detaily. V tomto prípade treba odolať rovným strihom, vďaka ktorým by postava vyzerala plocho.
Nízka postava
V tomto prípade záleží na správnej dĺžke kabáta. Ideálna voľba je dĺžka nad kolená a opäť, siahnite po opasku. Určite sa vyhnite širším strihom a príliš dlhým kabátom.
Plnšie prsia
Opäť je skvelá voľba kabát, či bunda s opaskom, ktorý zvýrazní boky a driek. Ak má kabát véčkový výstrih, je to len veľké plus. Kabát môžete doladiť štýlovým šálom. Netreba podľahnúť bohatým golierom a výrazným vzorom, ktoré môžu pritiahnuť pozornosť k výstrihu a pridať niekoľko kíl.